کندانسور سردخانه

چگالنده یا کُندانسور دستگاه یا واحدی است که وظیفه خنک کردن سیال ، و عمدتاً تبدیل بخار به مایع را بر عهده دارد. از چگالنده در نیروگاه‌ها برای خنک‌ کردن سیال در فرایند تولید برق استفاده می‌شود. همچنین در تأسیسات پالایشگاهی و تهویه مطبوع ساختمانی نیز از مبردهای صنعتی استفاده می‌شود.

در کندانسور آبی از آب به عنوان واسطه انتقال گرما استفاده می‌شود. آب وارد لوله یا کویل می‌شود و گاز مبرد داغ وارد پوسته می‌شود. گرمای گاز داغ به آب انتقال یافته و درنتیجه مبرد گازی به مایع تبدیل می‌شود. به دلیل هزینه زیاد آب، معمولا از برج خنک کن برای امکان مصرف دوباره آب استفاده می‌شود. 

کندانسور به سه گروه کندانسور هوایی، آبی و تبخیری تقسیم می‌شود. در کندانسور هوایی، برای مایع سازی گاز مبرد، از هوا استفاده می‌شود. عبور جریان هوا می‌تواند به شکل طبیعی یا اجباری باشد. کندانسور هوایی با جریان طبیعی هوا معمولا در یخچال و فریزر خانگی استفاده می‌شود. در جریان اجباری هوا از فن برای عبور هوا از میان کویل کندانسور استفاده می‌شود. 

کندانسر آبی

کندانسر آبی، یکی از انواع کندانسور است که در جاهایی که آب مناسب و فراوان و ارزان در اختیار باشد به صرفه ترین کندانسر محسوب می شود. مسائل خوردگی ناشی از آب یا دفع فاضلاب را باید در نظر گرفت. برای واحدهای ۵ تنی و بزرگ تر که به آب زیادی نیاز است معمولا از یک برج خنک کن استفاده می شود.

کندانسرهای آبی در سه نوع ساخته می شوند:
۱ــ پوسته و لوله
۲ــ پوسته و کویل
۳ــ لوله داخل لوله

کندانسرهای هوایی

کندانسرهای هوایی با جریان طبیعی در دو نوع صفحه و لوله و یا میله و لوله ساخته می شوند. کندانسر میله و لوله از یک لوله مارپیچ مسی یا فولادی ساخته می شود که بر روی آن تعداد زیادی میله جوش داده شده است تا باعث افزایش میزان انتقال گرما از کندانسر شود.

در کندانسرهای هوایی با جریان هوایی اجباری لوله های مسی از بین تعداد زیادی پره آلومینیومی عبور می کند تا سطح تبادل گرما را به مقدار قابل توجه ای افزایش دهد. همچنین از یک یا چند فن برای به گردش درآوردن هوا استفاده می شود.

کندانسر تبخیری

یکی از انواع کندانسر، کندانسر تبخیری است که به صورت واحدهای تکی برای ظرفیت های تا ۱۰۰ تن سردسازی ساخته می شود و اگر ظرفیت بالاتری مورد نیاز باشد از چند واحد استفاده می شود. اما این نوع کندانسر را بیشتر برای واحدهای ۱۰ تا ۵۰ تن بکار می برند.

استفاده از این نوع کندانسر در مواردی ضرورت پیدا می کند که آب کمیاب یا گرانقیمت باشد، دفع آب زاید مشکل ایجاد کند یا استفاده از برج خنک کن عملی نباشد. کندانسر تبخیری فضای اندکی اشغال می کند زیرا کندانسر ماده سرمازا و تجهیزات خنک کننده آب با هم تلفیق شده و در یک محفظه جای گرفته اند.

برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن های تماس : ۰۹۱۷۳۱۲۱۵۳۸ و ۰۹۱۷۶۱۰۶۹۶۰

نیاز به راهنمایی داریددر واتس اپ هستیم