سردخانه زیر صفر و بالای صفر

در سردخانه ها عملی به نام تبرید صورت می گیرد که به فرایند انتقال گرما از مخزنی دما-پایین به مخزنی با دمای بالاتر گفته می‌شود. و با توجه به ابعاد و متراژ آن ها این فرایند با کمپرسورها و موتور های متفاوت صورت می گیرد.

برای حفظ و نگهداری تمامی محصولات خوراکی و مواد غذایی به یخچال فریزر و یا سردخانه نیاز است، از ضروری ترین تجهیزات هر کارخانه ی تولید مواد غذایی ، سردخانه هایی ثابت با ابعاد ومتراژ بسیار بزرگ است و حتی برای انتقال محصولات تولید شده به مراکز فروش از سردخانه های ماشین (سردخانه تریلی سردخانه نیسان و…) استفاده می شود.

سردخانه ها برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام شرایط و دمای خاصی برای تازه و سالم ماندن دارند که با توجه به این نکته سردخانه ها از نظر دما به دو دسته سردخانه بالای صفر و سردخانه زیر صفر تقسیم می شوند.

سردخانه زیر صفر

کمپرسور سردخانه زیر صفر تفاوت چندانی با کمپرسور بالای صفر ندارد و تنها تمایز آنها در رنج دمایی می باشد که در کمپرسور زیر صفر معمولا رنج دمایی از ۵- تا ۴۵- می باشد و کمپرسور بالای صفر مناسب رنج دمایی ۳۰- تا ۱۵+ می باشد. از کمپرسور اسکرال اغلب در سردخانه های زیر صفر استفاده می شود. همچنین در برخی از سردخانه ها همانند سردخانه بستنی از کمپرسور دو مرحله ای استفاده می شود..

دمای کاری سردخانه‌های زیر صفر تا -۳۰ درجه هم امکان‌پذیر است که برای یخ زدن هر ماده‌ی غذایی مناسب است و می‌توان از آن استفاده کرد. اما این دما معمولا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و معمولا دمای -۲۰ درجه کافیست.

سردخانه بالای صفر

این سردخانه ها معمولاً در مناطقی که فاصله کوتاهی تا باغ های میوه و یا یک محصول خاص که نیاز به نگهداری در سردخانه بالای صفر دارد احداث می گردند. حتی در بعضی موارد باغداران در برای انبار کردن محصولات اقدام به احداث سردخانه می نمایند.

انواع سردخانه بالای صفر

  • سردخانه میوه
  • سردخانه خرما

دمای سردخانه‌ بالای صفر معمولا بین۱ الی ۵ درجه سانتیگراد است و تامین چنین دمایی چندان سخت نیست و برای نگهداری نوشیندنی‌ها یا دمای مناسب در سردخانه‌های سوله‌ای گندم و سایر خشکبار‌ها نیست در همین حد است، از این رو نیاز به سردخانه‌ بالای صفر هم در ابعاد زیادی حس می‌شود.

برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن های تماس : ۰۹۱۷۳۱۲۱۵۳۸ و ۰۹۱۷۶۱۰۶۹۶۰

نیاز به راهنمایی داریددر واتس اپ هستیم