سردخانه خرما

خرما میوه ی شیرین و پرخاصیت مناطق گرمسیری است، با این وجود استفاده از آن در اکثر نقاط دنیا مرسوم و محبوب است. با تولید بیش از ۱ میلیون تن خرما در سال، کشور ما یکی از تولیدکنندگان برتر این محصول در جهان به شمار می آید

 از آنجا که مصرف خرما هم به صورت خام و هم برای تهیه غذاهای مختلف، محدود به فصل یا مکان خاصی نیست و همواره تقاضا برای این ماده ی غذایی ارزشمند وجود دارد باید به شکل اصولی بسته بندی، منتقل و تا زمان عرضه در بازار در سردخانه خرما نگهداری شود.

سردخانه های ذخیره ی مواد غذایی انواع مختلفی دارند که با توجه به حجم محصول باید بهترین مکان جهت انبارسازی تعیین گردد. علاوه بر امکان انبار خرما در انواع سردخانه های بزرگ و صنعتی یا کوچک، می توان از سردخانه کانکسی برای حمل آن به نقاط دور نیز استفاده کرد.

نگهداری محصول در سردخانه خرما

محیط انبارسازی خرما باید ضدعفونی و عاری از حشرات شده باشد. برای جلوگیری از تبادل گرمایی، دیواره ها و کف سردخانه نیاز به عایق بندی دارد. در صورت صادراتی بودن محصول رعایت ضوابط و استانداردهای بین المللی لازم است.

دمای بهینه سردخانه خرما

رنج دمایی مناسب برای نگهداری خرما در سردخانه در بازه ۵- تا ۵+ قرار دارد. اگر دما از ۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر رود، احتمال گندیدگی و بروز آفت در خرما افزایش می یابد. کاهش دما به زیر ۵- درجه نیز باعث سرمازدگی و آسیب به بافت میوه می گردد. در مجموع هرگونه تغییر در طعم، رنگ و کیفیت محصول منجر به افت قیمت در بازار خواهد شد.

شرایط نگهداری خرما

تهویه مطلوب

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در نگهداری صحیح خرما به مدت طولانی، ایجاد تهویه مناسب در سردخانه است. سرعت بهینه جریان هوای خنک در میان قفسه ها و محصولات بسته بندی شده، شرایط دمایی را در تمام نقاط یکنواخت می کند و باعث ایجاد شرایط پایدار در سردخانه می گردد. این امر از تغییرات دمایی و اثرات آن بر محصول خرما جلوگیری می کند.
یکی از پارامترهای مهم قابل کنترل در سردخانه خرما رطوبت نسبی می باشد که مانع از خشک شدن محصول در گذر زمان می شود. رطوبت نسبی بهینه برای انبار خرما در سردخانه ۸۵ درصد است.

برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن های تماس : ۰۹۱۷۳۱۲۱۵۳۸ و ۰۹۱۷۶۱۰۶۹۶۰

نیاز به راهنمایی داریددر واتس اپ هستیم